Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

7.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ВестиТрансилванија домаќин на годинашниот Балкански вински натпревар

  Трансилванија домаќин на годинашниот Балкански вински натпревар

  Agrobot

  Балканскиот вински натпревар The Balkans International Wine Competition, ќе се одржи од 1 до 3 јуни годинава во областа Бистрица – Насауд на северот на Романија, во срцето на мистериозната Трансилванија.

  Доделувањето на наградата за најдобро вино на овој натпревар ќе се одржи во амбиент кој го одзема здивот – во замокот Телеки во Посмус, изграден во 1634 година.

  Претходниот BIWC се одржа на грчкиот остров Саламин, а оваа година натпреварот продолжи со ротација низ балканските земји.

  Целта на ротацијата е подобра интеграција на винариите од сите балкански земји. Ова според BIWC, ќе доведе до поголема видливост на балканските вина и во нивните матични земји и во Европа.

  -Многу сме возбудени поради фактот што дванаесеттиот BIWC ќе се одржи во мистериозната Трансилванија! Новото издание на натпреварот го организираме со многу оптимизам и енергија. А со цел да ги направиме вината од Балканот уште попрепознатливи и да ги позиционираме уште подобро на светската винска мапа. Веќе неколкупати ја посетив областа Бистрица-Насауд. Вљубена сум во живописниот амбиент, одличната гостопримливост и секако одличните вина – изјави Галина Нифору, извршна директорка на BIWCF.

  Најдобрите вина на Балканот ќе ги избира жири од 25 судии. Меѓу кои годинава ќе бидат и петмина носители на титулите Мајстор на виното и Мајстор сомелиер.

  petel baner

  Судиите доаѓаат од Јапонија, Швајцарија, Велика Британија, Франција и други земји во светот.

  По презентацијата на резултатите од натпреварот, на 4 јуни ќе се одржи изложба на пристигнатите вина во регионалниот музеј Complexul Muzeal Bistrita-Nasaud.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како и секоја година, закажан е балканскиот вински фестивал. Ќе се одржи од 15-17 јуни под ведро небо во Софија пред Националната палата на културата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img