Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Thursday, June 1, 2023

More
  домаАгро ВестиЗголемен откуп и продажба на земјоделските производи

  Зголемен откуп и продажба на земјоделските производи

  Според податоците на Државниот завод за статистика откупот на земјоделските производи од индивидуалните производители е зголемен.

  Во четвртото тримесечје од 2022 година, откупот и продажбата на земјоделските производи изнесуваат 9 344 551 000 денари. Во однос на истиот период претходната година се зголемени за 23,1 отсто.

  Според податоците на Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 29 проценти. Додека кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство раст од 6,9 отсто.

  Зголемувањето е забележано кај сите производи, освен кај фуражните растенија, овошјето и добитокот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img