Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

1.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаситеДив костен во ракија: Тинктура како лек за вени, капилари, хемороиди

  Див костен во ракија: Тинктура како лек за вени, капилари, хемороиди

  Agrobot

  Див костен – содржи значителни количини на отров наречен ескулин и може да предизвикаат смрт доколку се јаде сиров! Семето, кората, цветот и листовите се користат за медицински цели.

  Семките од див костен се користат за дијареа, треска и зголемена простата. Семето од див костен може да се обработи за да се извлечат и концентрираат активните хемикалии. Добиениот „екстракт“ се користи за лекување на проблеми со циркулацијата на крвта, како што е хронична венска инсуфициенција. Листот од костен се користи како лек за егзема, менструални болки, отекување на меките ткива поради фрактура и исчашување на коските, кашлица, артритис и болни зглобови. Кората од гранките од див костен се користи за лекување на маларија и дизентерија. 

  Костен и ракија за вени

  Доколку сте заинтересирани за природен лек за вени, тоа дефинитивно се див костен и ракија. Оваа комбинација ја прави тинктурата од ефикасен природен лек за многу проблеми поврзани со вените.

  Дивиот костен како лек за проширени вени на нозете може да се користи со втривање на добиената тинктура во болната/отечена област.

  Тој е идеален лек бидејќи содржи супстанца која позитивно влијае на проблемите со вените и капиларите, особено на долните екстремитети. Костенот и ракијата за вени го намалуваат воспалението, го ублажуваат отокот и го намалуваат оптоварувањето на вените на долните екстремитети.

  Рецепт за див костен во ракија

  Див костен во ракија или тинктура од костен се подготвува на следниов начин: Подгответе 8 суви плодови, измијте ги и исечете ги на четвртинки. Секоја четвртина ставете ја во чист стаклен сад и прелијте со 1 литар силна домашна ракија. Оставете го ова да отстои 2 недели на топло и светло место, а после тој период процедете ја и добиената течност искористете ја во медицински цели. Дивиот костен во ракија се чува на собна температура.

  Лек за хемороиди

  Бидејќи делува на зголемени и отечени вени, јасно е дека е природен лек за хемороиди кој дава одлични резултати.

  petel baner

  Како се користи див костен за хемороиди?

  Одберете 15-тина свежи костени и изрендајте ги со целата кора, а ова треба да го прелиете во 250 мл зовриен коњак, а кога растворот ќе се олади, само го процедувате и го филтрирате. Така добивте екстракт од див костен. Добиениот екстракт се пие 3 пати на ден, со растворање на 15-20 капки во вода. Ако има акутни болки поради хемороиди, можете да ја зголемите дозата на 40 капки 6 пати на ден.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Може да се користи и надворешно, во форма на облога, купка или крема.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img