Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ВестиВински рај под земја – како изгледа најголемата визба во светот?

  Вински рај под земја – како изгледа најголемата визба во светот?

  Agrobot

  Можете да се возите со електричен воз, автомобил или велосипед низ најголемата визба, или едноставно да прошетате. Тие чуваат околу 2 милиони шишиња.

  Молдавскиот Mileştii Micit е најголемата винарска визба во светот и претставува вистински подземен град. Вкупната должина на галериите е 200 километри. Само 55 километри, или површина од 182 илјади m², се користат за технолошки цели.

  Со автомобил низ најголемата визба

  Основана е во 1969 година. Посетителите можат да одат низ подрумот пеш, со електричен воз или со автомобил или велосипед. Улиците се именувани по сорти на грозје. Можете да одите по улицата Совињон Блан, Каберне Совињон, Шардоне.

  Во моментов, има околу два милиони шишиња во оваа колекција . 2005 година, Гинисовата книга на рекорди ја прогласи „Златната колекција“ на Milestii Mici за најголема колекција на вина во светот. Во тоа време имаше 1,5 милиони шишиња.

  Температурата е константна во текот на годината и се движи помеѓу 12 и 14ºC. Влажноста на воздухот се движи од 85 до 90 проценти. Ширината на слојот до површината варира од 30 до 85 m.

  Национално културно наследство

  Овде се чуваат вина од различни сорти грозје, од Пино, Траминац, Ризлинг и други. Тие се едни од најголемите продавачи на вино. За време на Советскиот Сојуз, секое второ консумирано шише доаѓало од оваа област.

  petel baner

  Имаат 70 отсто црвени, 20 отсто бели и 10 отсто десертни вина. Колекционите вина со заштитен знак „Milestii Mici“ вклучуваат рафинирани бели вина, како што се: „Sauvignon 2013“, силни црвени вина, „Cabernet-Sauvignon 1987“, „Codru 1987“ или деликатни десертни вина „Auriu 1986“, „Tranddoveriul1. ” и други.

  Условите го фаворизираа развојот на лозарството и винарството. Ниските ридови и долини преплавени со сонце имаат идеални услови што овозможија да се одгледува винова лоза. Прогласено е за „Национално културно наследство на Република Молдавија“.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Можна е посета и за деца во придружба на нивните родители, а за оние до 10 години посетата е бесплатна.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img