Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ЗабаваМасло од авокадо за здраво тело

  Масло од авокадо за здраво тело

  petel baner

  Консумирањето квалитетно масло може да го стабилизира метаболизмот и да го одржи нивото на хормоните. Тие, исто така, ја негуваат нашата кожа и коса и го подобруваат функционирањето на нашето тело.

  Покрај ефектите врз кожата и косата, маслото од авокадо има многу здравствени придобивки за здравјето на човекот.

  Здравствени придобивки од маслото од авокадо

  Го контролира и менува нивото на холестерол во крвта и го штити кардиоваскуларниот систем. Маслото од авокадо содржи голема количина на олеинска киселина, која ја инхибира апсорпцијата на холестерол и триглицериди и спречува транспорт на лоши масти низ крвотокот. Процесот на атеросклероза и формирање на плаки е запрен. Ги намалува ЛДЛ и триглицеридите, го зголемува ХДЛ (повеќе од сите растителни масла).

  Ја подобрува состојбата на крвните садови бидејќи содржи омега 3, 6, 9 масни киселини + витамин Е + калиум. Па ги штити крвните садови од слободните радикали и оштетувања. Кога нема оштетување, крвните садови стануваат посилни и пофлексибилни, па затоа подобро реагираат на промените во крвниот притисок.

  Висока содржина на омега 3 – има антиинфламаторно и антидепресивно дејство
  Маслото од авокадо има висока содржина на растворливи влакна. Најголема количина во споредба со сите други видови овошје. Ја подобрува состојбата на срцето и дигестивниот систем Бета стеролите – како растителниот холестерол, се натпреваруваат за апсорпција на холестерол во крвотокот и со тоа ја инхибираат апсорпцијата на лошиот холестерол.

  Антисептик за усната шуплина

  спречува раст на бактерии, лош здив и расипување на забите. Антивоспалителното средство спречува воспалителни заболувања во устата. Затоа се користи против периодонтитис, бидејќи спречува лачење на ензим кој го влошува ткивото на непцата.

  agrounik

  Високи нивоа на витамини Е, Д, А – го намалуваат ризикот од висок крвен притисок, кардиоваскуларни болести, Алцхајмерова болест и некои видови на рак.

  Поради значителното ниво на лутеин – го штити окото од УВ зрачење. Спречува дегенерација на макулата што доведува до оштетување на видот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Маслото од авокадо има специфично антиоксидативно дејство. Може да ги уништи слободните радикали во митохондриите, што никој друг антиоксиданс не го сторил. Митохондриите се органели кои создаваат енергија за сите процеси во организмот, доколку се оштетени, болеста и забрзаното стареење се појавуваат многу брзо.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img