Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Thursday, June 1, 2023

More
  домаАгро ВестиПоради недостиг, Велика Британија ја ограничува продажбата на овошје и зеленчук

  Поради недостиг, Велика Британија ја ограничува продажбата на овошје и зеленчук

  ОК се соочува со недостиг на овошје и зеленчук. Неколку синџири на супермаркети беа принудени да го ограничат бројот на производи што секој од нивните клиенти може да ги купи. Некои дозволуваат само 3 домати, пиперки и краставици по лице.

  Комбинација од екстремни временски услови и енергетска криза

  Во зима, Велика Британија увезува околу 95% домати и 90% зелена салата од Шпанија и Северна Африка. Сепак, екстремно студеното време во Шпанија и поплавите во Мароко сериозно го нарушија транспортот на стока.

  Од друга страна, и Велика Британија беше погодена од серија силни и долги мразови во декември. Не можеше да се потпре ниту на локалните производители ниту на оние во Холандија, уште еден голем трговски партнер. Поради војната во Украина и повисоките цени на струјата, земјоделците во двете земји беа принудени да користат помалку оранжерии и да го насочат своето производство на зимски култури.

  Дали е виновен Брегзит?

  Иако британската влада го поврзува недостатокот со екстремните временски услови во Шпанија и Северна Африка, некои експерти и официјални лица го обвинуваат Брегзит.

  Националната унија на фармери, главниот земјоделски синдикат во земјата, побара од британската влада план за поддршка на производителите. Некои официјални лица пак, како што е министерката за животна средина Тереза ​​Кофи, сугерираат дека Британците треба да јадат помалку домати и повеќе репа.

  Некои континентални Европејци споделија фотографии од нивните добро снабдени супермаркети на социјалните мрежи. Сакаат да ја откријат реалноста на неодамнешниот недостиг на храна во Британија, имплицитно обвинувајќи го Брегзит.

  Мик Хакнал, пејачот на групата „Симпи Ред“, исто така ги повика своите следбеници од Европа да објават фотографии на Твитер од полни полици во хипермаркетите, обвинувајќи го Брегзит за актуелната ситуација.

  Додека трае дебатата, се очекува недостигот да трае неколку недели додека не започне сезоната на пролет. Дотогаш трговците ќе треба да најдат алтернативни извори на снабдување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img