Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ВестиНајслаба сеидба на шеќерна репка во последните 14 години - од што...

  Најслаба сеидба на шеќерна репка во последните 14 години – од што се плашат во Франција?

  petel baner

  Сушата, болестите и пресудата на Судот на ЕУ резултираа со најслаба сеидба. Загрижени се и производителите и преработувачите. Дали ќе има доволно шеќер?

  Во Франција, површината под шеќерна репка ќе биде намалена на најниско ниво во последните 14 години, пренесува Ројтерс. И покрај високите цени, земјоделците не се одлучуваат за ова производство поради потенцијално оштетување на посевите поради ограничувањата за пестициди.

  Според количината на откупено семе, во 2023 година, во однос на претходната година, ќе се посее шест до седум отсто помалку, изјави генералниот директор на ЦГБ Николас Риаланд. Засеано е на 387.000 ха, што е најниско ниво од 2009 година. Во 2022 година зафаќала 402.000 ха. Главно се користи за производство на шеќер и етанол.

  Загрижени производители и преработувачи

  Лозарите имаат слаби приноси во последните години. Лани родот беше намален за седум отсто поради сушата, додека пред две години падот беше 30 отсто поради појавата на жолта шеќерна репка и суша. Големата неизвесност околу производството дополнително се зголеми со одлуката на Судот на Европската унија, кој ја поништи претходната одлука на француската влада да дозволи уште една година употреба на забранети инсектициди.

  Agrobot

  Риаланд рече дека многу фармери купиле семе од шеќерна репка пред одлуката на ЕУ. Француската групација за шеќер Cristal Union ја зголеми цената за овогодинешниот откуп по пресудата поради стравувањата од пад на производството.

  Недостаток од 30.000 ха може да има влијание врз производството.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Цените на шеќерот растат

  Во исто време , цените на шеќерот во Европа достигнаа рекордни вредности во последните месеци. Последните официјални податоци покажуваат дека за тон шеќер во декември требало да се издвојат 655 евра, што е за 56 отсто повеќе во однос на истиот период пред една година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img