Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

28.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Посен намаз од маслинки

  Рецепт: Посен намаз од маслинки

  petel baner

  Маслинките најчесто се служат како прилог или додаток во салата, а сега од нив можете да направите вкусен намаз кој ќе ве воодушеви.

  Потребни ви се само неколку состојки и неколку минути за подготовка, а одлично е за предјадење или појадок.

  Ароматичниот намаз од маслинки намачкајте го на леб, крекери или брускети, измешајте го во сос за тестенини или маринада за месо, а одлично ќе се стопи и со вкусот на печени компири и печена бела риба.

  Состојки:

  – 100 грама црни маслинки
  – 70 грама зелени маслинки
  – 1 лажица сок од лимон
  – 3 чешниња лук
  – 60 мл маслиново масло

  Подготовка:

  Маслинките добро измијте ги под млаз ладна вода и исцедете ги. Сите состојки ставете ги во блендер или сецко додека не добиете компактна маса.

  agrounik

  Ставете во стаклен сад и со непрекинато мешање постепено додавајте маслиново масло.

  Послужете со тостиран леб или свежо подготвена лепиња.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Намазот од маслинки можете да го чувате во фрижидер 5-6 дена и да го користите како прилог со печена бела риба и сосови од тестенини.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img