Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Thursday, December 7, 2023

More
  домаАгро ВестиЦилиндрични кошници - револуција во пчеларството?

  Цилиндрични кошници – револуција во пчеларството?

  Agrobot

  Цилиндрични кошници – револуција во пчеларството? Нивниот дизајн наликува на шупливо стебло и секој дел може лесно да се замени.

  Револуцијата во пчеларството со цилиндрични кошници ја предизвикуваат двајца млади германски претприемачи, Филип Потаст и Фабијан Вишман, кои го основаа старт-апот Hiive во Берлин во 2021 година.

  Симулираат природни услови

  Уникатните пчелни кошници се дизајнирани да личат на шупливо стебло на дрво и да симулираат слична микроклима. Развојот на финалниот производ траеше три години. Специјална платнена водоотпорна обвивка и изолационен слој на база на глина и дрво обезбедуваат до 3,4 пати поефикасна заштита.

  petel baner

  Пчелната колонија е заштитена од ветер, дожд, снег и сончева светлина. 

  Следење на статусот на мобилниот телефон

  Можете да ја следите секоја кошница 24 часа на ден. Имено, во внатрешноста има сензори кои ви овозможуваат да ја следите состојбата преку мобилен телефон. Инспекцијата и замената е лесна благодарение на модуларниот дизајн и подвижните делови. Плодното тело и медлината се одвоени. Поправката е исклучително лесна.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Целиот систем има за цел да им обезбеди на пчелите што е можно поприродни услови со што е можно помала човечка интервенција. Само два отсто од дрвото во споредба со класичната форма се користат за производство. Цената на кошницата е 490 евра.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img