Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваСедум фасцинантни факти за кравите

  Седум фасцинантни факти за кравите

  petel baner

  Факти за кравите – Неверојатно интелигентни, внимателни и чувствителни животни, и покрај фактот што можат да надминат маса од 700 килограми. Тие немаат злонамерни инстинкти да повредат некого. Дури можат да бидат добри придружници за оние кои имаат среќа да се најдат во нивно друштво.

  Ако никогаш не сте одвоиле време да размислите за сложените емоционални способности на овие чувствителни суштества, еве неколку фасцинантни факти за кравите кои можеби не сте ги знаеле.

  1. Скокање од среќа

  Кога кравите се среќни, тие трчаат наоколу и скокаат во воздух, видно возбудени. Има тони неверојатни фотографии и видеа од крави кои го прават тоа откако биле пуштени на свежи, зелени пасишта откако биле во затворен простор подолг временски период. Слободно побарајте дел од овие докази на интернет и ќе се изненадите од она што го гледате.

  2. Се возбудуваат кога решаваат проблеми

  Кравите се критички мислители и умеат да решаваат доста сложени проблеми. Истражувачите кои спроведувале експерименти за да ги проучат нивните способности за решавање проблеми забележале специфичен „скок“ во отчукувањата на срцето кога кравите биле успешни во надминувањето на предизвиците. Тие не се многу поразлични од нас во овој поглед.

  3. Живеат до 20 години

  И покрај фактот што кравите кои припаѓаат на млечната и месната индустрија не живеат подолго од пет години, нивниот природен животен век всушност е четири пати подолг. Кога телото на кравата интензивно се користи на фарма за млечни производи, во одреден момент таа веќе не може да се справи со барањата што му се поставуваат и виталните органи на животното почнуваат да се влошуваат за многу краток временски период. Кога ќе се намали производството на млеко, тие се испраќаат во кланици, но и тогаш не можат да се сметаат за целосно возрасни животни.

  4. Долго паметат лица

  Кравите имаат одлична меморија и поради својата социјална природа исклучително добри се во памтење и препознавање на лица. Постојат бројни евидентирани случаи на крави кои трчаат да ги поздрават посетителите што ги немаат видено шест месеци или повеќе. Кравата успева да препознае одреден посетител и доаѓа да биде галена од него.

  agrounik

  5. Ги дојат своите младенчиња до три години

  Кога е дозволено, познато е дека кравите ги одгледуваат телињата и до три години. Тие се карактеризираат со исклучително силни мајчински врски со телето и се одлични родители за нивните младенчиња. Различни членови на стадото многу често имаат посебна улога во негувањето на младите кога има потреба за тоа.

  6. Страдаат за своите сакани

  Не е невообичаено кравите да покажуваат многу очигледни знаци на жалост за своите сакани кога се одвоени од нив. Кога теле ќе се одвои од мајката, ќе „вреска“ и ќе плаче со часови и долго време потоа нема да го покажува своето нормално однесување. Дури е познато дека тие можат да пешачат со милји и милји низ пасиштата за да ги најдат своите телиња, а цело време покажуваат видливи знаци на стрес, гнев и тага.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  7. Љубовно нежни и приврзани

  Секој кој посетил фарма за крави може да ви каже дека кравите се исклучително приврзани и мили суштества. На кравите кои биле злоупотребувани и запоставени во минатото можеби ќе им треба малку време да ги залечат таквите рани и да научат повторно да им веруваат на луѓето. Но тие навистина имаат неверојатен капацитет за простување и разбирање на намерите на нови луѓе што ги запознаваат. Кравите сакаат да лежат на сонце, да се галат и милуваат и повеќе од среќни ќе ги следат луѓето за кои знаат дека ќе им обрнат внимание.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img