Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

8.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

More
  домаАгро ВестиДоговорот за извоз на жито е продолжен за 60 дена

  Договорот за извоз на жито е продолжен за 60 дена

  Agrobot

  Договорот за извоз на жито од украинските црноморски пристаништа е продолжен за 60 дена, изјави заменик министерот за надворешни работи на Русија, Александар Груско.

  Тој рече дека е потврдено дека договорот е дел од пакетот и дека условот е да се исполнат сите ветувања дадени на руската страна, пренесува РИА Новости.

  Според Грушко, Руската Федерација ќе продолжи да бара отстранување на сите пречки за испорака на земјоделски производи на светските пазари.

  Договорот потпишан на 22 јули 2022 година од претставници на Русија, Турција, Украина и ОН вклучува извоз на украинско жито, храна и ѓубрива од три пристаништа на Црното Море, вклучително и Одеса.

  petel baner

  Заедничкиот координативен центар во Истанбул е одговорен за координација на движењето на бродовите.

  Договорот истекуваше на 18 ноември минатата година, но неговите услови вклучуваа автоматско продолжување на 120 дена доколку нема забелешки од ниту една страна.

  Самиот договор за жито е составен дел од пакетот, кој, меѓу другото, предвидува деблокирање на извозот на руска храна и ѓубрива.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Москва истакнува дека овој услов не бил исполнет и покрај уверувањата на ОН.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img