Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

7.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаситеОригинални рецепти со ѓумбир

  Оригинални рецепти со ѓумбир

  Agrobot

  Навистина, зошто ѓумбирот е лек за многу болести? Зарем нема доволно количество лековити корени, листови и билки кои во својот уникатен состав ги имаат сите корисни микроелементи, витамини, органски киселини кои можат да го намалат воспалението итн. Во продолжение неколку рецепти со ѓумбир.

  Списокот на корисни својства на обичната камилица или лимон не е ништо помал од оној на ѓумбирот.

  Многу се пишува за ѓумбирот, за третман со ѓумбир, на интернет се споделуваат разни рецепти, но никој конкретно не објаснува зошто може да излечи многу болести и која е неговата тајна?

  Ѓумбирот има уникатна способност да го чисти телото од речиси сите видови токсини, кои се внесуваат преку храна, алкохол, хемикалии и зрачење.

  Веројатно се прашувате каква е врската помеѓу токсините и болеста? Алтернативната медицина со децении тврди дека е – директна. И официјалната медицина полека почнува да го прифаќа овој факт.

  Токсините се главните причинители на многу болести. Тие го трујат нашето тело, предизвикуваат дегенерација на клетките, што доведува до онколошки заболувања (рак). Токсините се собираат на ѕидовите на крвните садови и стануваат причина за хипертензија, мултиплекс склероза, мозочен удар, срцеви заболувања.

  Отровите кои се собираат во цревата доведуваат до гастритис, колитис, чиреви, панкреатитис, нарушен метаболизам, ендокрини заболувања, дијабетес. Солите (тие се и токсини) кои се таложат во зглобовите предизвикуваат артритис и остеопороза.

  Како што можете да видите, речиси и да не постои сериозна болест која не е предизвикана од токсини во телото.

  Но, ѓумбирот е тој што може да го „изгори“ сето ова ѓубре, да го исчисти телото, да го доведе до здравје на природен начин, односно без непотребна хемотерапија, без непотребни операции и без непотребни строги процедури.

  Ѓумбирот ќе ви помогне да го вратите вашето здравје, доброто расположение, убавиот тон на кожата и сјајот во очите. Ја чисти крвта, го подобрува варењето и го „гори“ целото непотребно ѓубре во организмот, патем ги ослободува и вишокот масни наслаги.

  Алтернативната медицина силно препорачува да се започне каков било третман со третман за чистење, инаку целото наталожено „ѓубре“ во телото ќе доведе до враќање на болеста. Во исто време, самата процедура за чистење на телото може да доведе до целосно заздравување!

  Оригинални рецепти со ѓумбир на руски исцелители со алтернативна медицина

  Подготовка на напиток од ѓумбир:

  1 мал корен од ѓумбир (10-20 g) или 1 лажичка ѓумбир во прав прелијте со 200 ml врела зовриена вода и оставете да отстои 10 минути. Додадете една лажица мед и сок од лимон (по вкус).

  Земете:  половина наутро на празен стомак, половина час пред јадење, другата половина во текот на денот во мали голтки помеѓу оброците.

  Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги неутрализира насобраните токсини во телото и помага за подобро варење на храната. Напитокот можете да го консумирате секојдневно.

  Ѓумбир за чистење на црниот дроб

  За долгорочно и систематско чистење на црниот дроб (особено при третман на алкохолизам и по последиците од хемотерапијата) се користи тинктура со ѓумбир.

  Тинктура со ѓумбир – Рецепт:

  Средно голем корен од ѓумбир (30 гр) добро измијте го и изрендајте го заедно со кората. После тоа, ставете го ренданиот корен од ѓумбир во сад направен од темно стакло или порцелан. Се прелива со 200 мл ракија, се затвора и се остава на темно и топло место 10-14 дена.

  Се разредува со дестилирана или ладна зовриена вода во сооднос 1: 1. Земете ја тинктурата на празен стомак 10-15 минути пред оброците според следнава шема:

  Треба да започнете со 10 капки, зголемувајќи го секој ден по 2 капки по 15 дена. Кога ќе достигнете 40 капки дневно – треба да продолжите да ја пиете тинктурата уште 15 дена во иста доза (40 капки) секој ден, а потоа постепено да го намалувате внесот (2 капки на ден) во спротивна насока, доведувајќи го на 10 капки дневно. Направете пауза од две недели и повторете го третманот.

  Тинктура од ѓумбир „Имунитет“

  Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрување на имунитетот на целото тело и одлично делува во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции.

  Рецепт за тинктура за имунитет:

  Исчистете 400 гр свеж корен од ѓумбир од кората, изрендајте го и наполнете го со 1 литар алкохол или висококвалитетна ракија. Се остава да отстои 3-4 недели на топло место со повремено протресување. Кога тинктурата ќе пожолти, процедете ја. Консумирајте по 1 лажичка после појадок и ручек. Не користете го навечер.

  Ѓумбирот можете да го подготвите со мед, лимон и лук. Подеднакво е ефикасен и исклучително здрав.

  Нема да пишуваме многу, повторно да ги набројуваме сите квалитети на ѓумбирот и другите состојки на овој рецепт (има многу слични рецепти на социјалните мрежи), но овој е испробан од многу луѓе и топло го препорачуваме.

  petel baner

  Ќе ви требаат:

  – 500 гр мед (може и ливадски мед) и тегла од 700-800 мл (не помала)
  – 2 средни или 1 голем корен од ѓумбир
  – сок од 1 лимон или цел лимон исечен на кришки
  – 3-4 мешунки (или 1 мала главица) лук

  Ѓумбирот изрендајте го, исцедете го сокот од лимон или исечкајте го на кришки, ситно исечкајте го лукот. Сето тоа ставете го во тегла со мед, но не полна (малку повеќе од половина), бидејќи лимонот и ѓумбирот ќе испуштат сок. Оставете да отстои еден ден (видете колку се зголемила содржината на теглата, поради сокот од лимон и ѓумбирот). Дури потоа наполнете ја теглата со мед.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ако сте болни, земајте 3 лажици дневно. Заради превенција и зајакнување на имунитетот доволно е 1-2 лажици дневно.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img