Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиСеење моркови во пролет - како до правилно формирани корени

  Сеење моркови во пролет – како до правилно формирани корени

  petel baner

  Сеење моркови во пролет -Семињата од морков се мали и затоа површинскиот слој на почвата треба да се раздроби. Треба да обрнете внимание и на типот на почвата, pH вредноста, сенката и други фактори важни за одгледување на вашата омилена зеленчукова градина.

  Сеење моркови е најчувствителната фаза во производството на оваа градинарска култура. Се изведува од почетокот на март до почетокот на мај, во зависност од климатските услови. На континентот се сее во март. Покрај пролетната сеидба може да се сее и како есенска култура.

  Семињата се ставаат директно во почвата. Нема потреба да се одгледуваат садници. Тој е многу чувствителен на кинење на корените и како резултат на тоа нема да се формира правилно.

  Сака сончеви места

  Минималната температура за ‘ртење на семето е 5ºC, но подобро е да се почека кога почвата ќе се загрее до 10ºC. Топлината ќе овозможи побрзо проникнување. Младите растенија можат да издржат краткотраен мраз до -3ºC, но почесто формираат цветни стебла и семиња.

  Му одговараат лесни, растресити почви со добар режим на вода-воздух. Идеални се песочните почви, додека на глинести и збиени почви формираат неправилен и деформиран корен. Оптималната pH реакција треба да биде од 6 до 7, малку кисела до неутрална. Изберете сончеви леи или полиња. Сенката има негативен ефект врз формирањето на коренот.

  Почитувајте го редоследот на културите. Морковите не се одгледуваат во иста леа или парцела каде што имало пашканат, целер, магдонос и копар, а особено не поднесуваат последователно повеќегодишно одгледување. Најчесто, морковите и црвениот кромид се наоѓаат во иста леа, бидејќи меѓусебно се штитат од штетници. За успех на комбинираната култура, потребно е малку поголемо растојание меѓу редовите. Садење невен околу периметарот на леата ќе има сличен ефект.

  agrounik

  Подгответе го површинскиот слој

  Семињата се мали и бараат добро подготвена почва и ситно поделен површински слој со дебелина од 5 до 7 см. Избегнувајте сеење на места каде што се нанесува ѓубриво во есен. Ова може да придонесе за појава на деформирани корени.

  Изберете мирен и топол ден без ветер. На подготвената почва направете плитки канали во кои ќе ги ставите семките. Растојанието меѓу редовите се движи од 20 до 35 см, што е доволно за да не се засенчат редовите и да се олесни окопувањето. Растојанието помеѓу семињата по ред е 1 до 2 см. Не се сее премногу густо, а по појавата на првите листови на растенијата се врши разредување.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За да може семето да никне што е можно поскоро, површинскиот слој треба да биде влажен. Поради оваа причина, површината се покрива со навлажнета хартија или земјоделски фолии. Покривката се отстранува веднаш штом се забележи дека морковите почнале да никнуваат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img