Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаситеВид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви...

  Вид оцет кој е поздрав од јаболковиот, ја подобрува циркулацијата и ви помага побрзо да изгубите тежина

  petel baner

  Веројатно ви е познато колку е здрав јаболковиот оцет. Следствено, медениот е барем подеднакво здрав, ако не и поздрав од него.

  agrounik

  Општо земено, оцетот се користи поради неговите антибактериски и антигабични својства, а подеднакво има лековито дејство и кога се нанесува надворешно и внатрешно. Освен што го чисти телото и го детоксицира, оцетот ги подобрува виталните функции на телото, како што се циркулацијата и имунитетот.

  Медниот оцет секако, се базира на мед. Неговиот квалитет може да му парира на познатиот јаболков оцет. Не е вообичаен, а најмногу комерцијално достапен се произведува во Франција, Италија, Шпанија, па дури и во Романија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Еве неколку специфични здравствени придобивки од медениот оцет:

  – го подобрува варењето
  – ја храни и подмладува кожата
  – ви помага да изгубите тежина
  – го зајакнува имунитетот
  – спречува апатија, поленска треска, болки во грлото, стомачни тегоби
  – ја подобрува циркулацијата
  – ја враќа pH рамнотежата на телото
  – промовира детоксикација
  – помага во апсорпција на хранливи материи
  – мед и меден оцет во еднакви количини, по една лажичка, е одличен лек за болки во грлото и кашлица

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img