Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

5.8 C
Skopje
Wednesday, December 6, 2023

More
    домаАгро ВестиПродавачите на храна во Германија не можат да ги пополнат полиците

    Продавачите на храна во Германија не можат да ги пополнат полиците

    Agrobot

    Продавачите на храна во Германија и понатаму се соочуваат со сериозни проблеми со снабдувањето и огромното мнозинство не ги полнат своите полици, според економскиот институт Ifo.

    Во февруари, 86 отсто од трговците на мало изјавиле дека имаат празнини во нивните понуди, што е зголемување од 96 отсто во јануари, според редовното месечно истражување.

    petel baner

    Зад застојот стојат тешките преговори меѓу производителите и продавачите за цената на храната и условите за продажба, изјави Патрик Хепнер, експерт од трговскиот институт Ифо, пишува ДПА.

    – Во овие преговори, производителите се закануваат дека ќе ја прекинат испораката, а продавачите на храна се закануваат дека ќе ја отстранат стоката на производителот од асортиманот – вели Хепнер.

    Зголемувањето на цените силно ја ослабна куповната моќ на потрошувачите. Многумина сега се „почувствителни на цената и подготвени да посетат повеќе продавници во потрага по добра понуда, односно да го споделат купувањето“, додаде економистот.

    Prostor za reklama na zemjodelie.mk

    Генерално, во малопродажбата, тесните грла при набавките во февруари ги погодија 53,5 отсто од анкетираните трговци на мало.

    За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

    Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

    tigar.mk baner
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img