Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Посни крофни

  Рецепт: Посни крофни

  Agrobot

  Велигденските пости се во тек, па доколку постите засладете се со посни крофни кои се меки и ароматични.

  Овие посни крофни се лесни за подготовка, а по вкус можете само да ги посипете со шеќер во прав или да ги комбинирате со некој мармалад.

  Состојки:

  petel baner

  200 мл млака вода
  10 гр сув квасец
  2 лажици шеќер
  200 мл кисела вода
  150 мл масло
  600 гр брашно
  1 лажичка сол
  2 кесички ванилин шеќер
  рендана кора од портокал

  Подготовка:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во сад ставете вода, квасец, шеќер и една лажица брашно. Се меша и се остава 10 минути да се активира квасецот. Потоа додадете кисела вода, масло, ванилин шеќер, рендана кора од портокал, половина од брашното и сол. Соединете, па додадете го преостанатото брашно и замесете тесто. Покријте и оставете на топло место да нарасне околу половина час. Потоа на набрашнета површина замесете го тестото кратко, а потоа со чаша или кружен калап извадете ги формите. Покријте ги со крпа и оставете ги уште 10 минути. Потоа спуштете ги крофните во врелото масло. Намалете ја температурата и пржете додека не добијат убава златна боја.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img