Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро ЗабаваОвие зачини го забрзуваат процесот на слабеење

  Овие зачини го забрзуваат процесот на слабеење

  petel baner

  Постојат неколку зачини кои ќе ви помогнат побрзо да ги изгубите килограмите.

  Внесете ги овие овие зачини во вашето секојднево мени, комбинирајте ги со храната која ја консумирајте и уживајте во нивните благодети.

  Цимет

  Само една кафена лажичка цимет на ден е доволна за да го намали нивото на шеќер во крвта, и да ја регулира преработката на јаглехидратите. Само внимателно со циметот, во поголема количина може да предизвика крварење на непцата и проблеми во работата на црниот дроб.

  Мелени лути пиперчиња

  Главната состојка на мелените лути пиперчиња е капсацин, кој има докажан термогенетски ефект. Го стимулира нервниот систем да ја покачи телесната температура, со што се забрзува топењето на калориите.

  Бибер

  Црниот бибер е една од состојките кои се ставаат во речиси секоја храна. И тоа е добро. Бидејќи тој има неколку благотворни ефекти врз организмот, а еден од нив е и губењето на килограми.

  Сенф

  agrounik

  Како и лутите пиперчиња и сенфот има термогенетски ефект. Истражувачите открија дека со една лажичка сенф во оброкот од 700 калории, ќе согорите 50 калории веднаш во текот на јадењето.

  Ѓумбир

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тој е познат како билен диуретик кој освен тоа што го прочистува организмот од токсини, ќе ви помогне и во борбата со вишокот на килограми.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img