Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

26.8 C
Skopje
Friday, May 26, 2023

More
  домаситеПрироден лек од црвен кромид против кашлица

  Природен лек од црвен кромид против кашлица

  Овој домашен природен лек од црвен кромид може да ви помогне да се ослободите од упорната кашлица и да го подобрите здравјето на белите дробови.

  Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, а најчестите се астма, бронхитис и различни облици на кашлица. Проблемите со белите дробови можат бидат предизвикани од разни инфекции, алергии и нормално со пушењето.

  Ви претставуваме природен лек против овие проблеми кој уште одамна го користеле нашите баби.

  Потребни состојки:

  – половина килограм црвен кромид

  – половина килограм шеќер

  – 2 лимони

  – 1,5 литри вода

  – 7 големи лажици домашен мед

  Шеќерот на умерен оган во тенџере полека загревајте го и мешајте додека не порумени, додадете го ситно исецканиот кромид, кратко пропржете и додадете ја водата. Смесата варете ја така што водата умерено ќе врие, се додека не испари 1/3 од водата. Потоа оставете ја смесата да се олади, додадете го сокот од исцедените лимони и медот и се добро измешајте. Оставете ја смесата да отстои, а потоа процедете ја од парчињата кромид и ставете ја во стаклено шише.

  Потребно е да консумирате 1 супена лажица од овој напиток пред секој оброк додека не ја потрошите целата количина. По потреба направете нова смеса и повторете ја постапката додека не ви се подобри состојбата.

  Напомена: При консумацијата на природни лекови задолжително консултирајте се со лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img