Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

1.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Посен намаз од индиски ореви

  Рецепт: Посен намаз од индиски ореви

  Agrobot

  Индиски ореви – содржат многу минерали, како: калциум, калиум, магнезиум, железо, фосфор, цинк и селен. Од витамините застапени се  Ц, К, Е, Б1, Б2, Б3, Б6, фолна киселина, содржи раситителни влакна, протеини и антиоксиданси.

  Доколку сакате да пробате нешто ново и здраво напрвете го овој намаз од индиски ореви.

  petel baner

  Состојки:

  • 1 филџан индиски ореви (несолени)
  • 50 мл вода
  • 1 супена лажица кокосово масло
  • едно чешне лук
  • 1 супена лажица јаболков оцет
  • лимонов сок од пола лимон
  • малку сол
  • 1 кафена лажица свеж магдонос
  • една кафена лажица свеж или сув власец
  • 1 лажица свеж или сув копар

  Начин на подготовка:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Индиските ореви оставете ги да киснат во вода три часа за да омекнат. Потоа во блендер или мискер, ставете ги сите состојки, освен зачините, и блендираје додека не се добие густа, хомогена смеса. Ставете ја содржината во тегличка или друг керамички сад и додадете ги зачините (магдоносот, власецот и копарот). Доколку ви пречи свежиот лук, користете лук во прав.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img