Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаситеЗошто да пиете чај од коприва?

  Зошто да пиете чај од коприва?

  petel baner

  Коприва – ефикасен лек за прочистување на крвта, но и силен борец против слабокрвноста  и опаѓањето на косата.

  Научните истражувања покажале дека копривата е делотворна и кај алергиите кои се поврзани со доаѓањето на пролетта.

  Но, пред  да почнете да користите сируп, екстракт или чај консултирајте се со вашиот лекар.

  agrounik

  Заради големата количина на калиум копривата делува диуретски, па затоа и се користи за лекување на воспаленијата кај мочните патишта и спречува појава на камења во бубрегот.

  Чајот од коприва придонесува за зголемување на црвени крвни зрна и штити од анемија. Како „чистач“ на крвта, чајот е корисен и за акните. Се препорачува и за лечење на инфекциите на устата, афти или воспаленија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како лек за проблемите со желудникот и простатата треба да се приготвува чај со целата билка. Во два литра вода се ставаат три супени лажички сечкана коприва која треба да отстои од 10 до 12 часа. Потоа се вари пола часа, и кога ќе се олади се консумира по една шолја, три пати на ден пред јадење. Овој чај служи и за прочистување на цревата, желудникот и простатата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img