Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиНамалени се земјоделските површини, а зголемено е производство

  Намалени се земјоделските површини, а зголемено е производство

  petel baner

  Според податоците на Државниот завод за статистика во 2022 година, во споредба со 2021 година, земјоделските површини се намалени за 0.4 %.

  Во 2022 година се регистрирани 514 436 хектари обработлива површина, која во споредба со 2021 година е намалена за 0.4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

  Кај обработливите земјоделски површини, во 2022 година, намалување е забележано кај сите категории.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во истиот период, регистрирано е зголемување на производството кај сите избрани посеви, освен кај краставиците, кај кои е регистрирано намалување кај земјоделските површини.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img