Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Thursday, June 1, 2023

More
  домаАгро ЗабаваАнанас јагоди со уникатен изглед и вкус

  Ананас јагоди со уникатен изглед и вкус

  Ананас јагоди – Вообичаено е да се видат црвени јагоди во продавниците, но не и бели. За што се работи и што ги прави така уникатни?

  Албино или белите јагоди привлекуваат се повеќе внимание. Ова овошје изгледа како незрела јагода која е бела или малку розова со мали црвени семки. Сепак, вистинското изненадување е неговиот вкус. Изгледа како јагода, но вкусот е мешавина од јагода и ананас.

  Како настанале ананас јагоди

  Кратката историја на овошјето вели дека црвените јагоди од Европа првпат го направиле своето деби во САД во 17 век, а потоа и белите јагоди од Јужна Америка околу 100 години подоцна. Белата јагода е женска и потешка за одгледување, бидејќи има потреба од црвени јагоди и пчели за опрашување. Така, машките, самоопрашливи црвени јагоди станаа јагодите што ги знаеме денес. Едноставно е полесно да ги одгледувате во големи количини.

  Пред околу 20 години, холандскиот одгледувач Ханс де Јонгхаре развил ананас јагоди со вкрстување на црвени и бели сорти, а пред околу 5 години тие почнаа да се појавуваат во продавниците. Плодот е помал од обичната јагода, а хранлив. Ананас јагодите содржат витамини А и Ц, слично на црвените јагоди. Билката е доста отпорна на болести.

  Во моментов, тие можат да се увезуваат од Холандија помеѓу април и јуни, што го прават богатите земји. Се разбира, тие се драстично поскапи. Ги немаме во нашите продавници, но садници може да се купат во локалните расадници, па имате можност да ги засадите и да уживате во нивниот необичен изглед и вкус.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img