Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиПредлог за масовен отстрел на мечки во Романија

  Предлог за масовен отстрел на мечки во Романија

  petel baner

  Со прифаќање на предлогот, во Романија би можело да бидат отстрелани дури 426 мечки, наспроти 140 минатата година.

  Владата на Романија неодамна предложи тројно да се зголеми отстрелот на мечки секоја година во обид да се контролира популацијата на овој вид, а тоа предизвика гнев кај еколошките организации.

  Предлогот е заснован на неодамнешната проценка на романското Министерство за животна средина, според која бројот на мечки во земјата е околу 7.500 до 8.000.

  Зголемениот број на напади на мечки врз луѓе го поттикнало Министерството да го претстави овој предлог. Од 2016 до 2021 година, Романија забележала 154 напади на мечки, што резултирало со 14 смртни случаи и 158 повредени, соопшти Министерството.

  Со прифаќање на предлогот би можело да бидат отстрелани дури 426 мечки, наспроти 140 минатата година.

  agrounik

  Кафеавата мечка е меѓу 1.200 видови заштитени животни со Директивата на ЕУ.

  Оваа држава го забрани ловот на животните за трофеи во 2016 година, но дозволи убивање на стотици мечки по основа на исклучоци.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Еколошките групи го осудија предлогот, нарекувајќи го одобрување на лов за трофеи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img