Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

9.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЛековит чај од црн бибер

  Лековит чај од црн бибер

  petel baner

  Црн бибер се користи уште од античко време поради неговиот лут вкус како еден од омилените зачини, но и како ефикасен природен лек за разни состојби.

  Црн бибер како зачин не само што дава автентична арома, туку и го чисти респираторниот тракт, а исто така е природен диететски извор на витамини Ц, К и манган.

  Чајот од црн бибер, и покрај многуте корисни својства, не треба да го пијат трудниците и доилките. Биберот се користи уште од античко време поради неговиот лут вкус како еден од омилените зачини, но и како ефикасен природен лек за разни состојби.

  Има одлични антиоксидантни, антибактериски и антиинфламаторни својства. Неговата најпозната состојка е пиперинот, кој на вкусот на биберот му дава зачинета арома, но е и супстанца одговорна за најголем број на лековити ефекти.

  Во кои услови црниот пипер може да помогне?

  И сувите семиња и зрната бибер можат ефикасно да помогнат во лекувањето на диспепсија (варење), запек, но и дијареа, уринарни инфекции, чиреви, артритис, ревматизам, забоболка, забоболка и главоболка.

  Интересно е што може да помогне и при опоравување на матката по породувањето. Црниот бибер е одличен за продуктивна кашлица, а истражувањата велат дека го регулира нивото на шеќер во крвта.

  Ефикасно е и кога имаме главоболка или гадење, а спречува когнитивни проблеми и појава на деменција и Алцхајмерова болест. Црниот бибер ја подобрува апсорпцијата на корисни растителни компоненти од други лековити растенија, а најдобар пример е куркуминот.

  Еве како да подготвите лековит чај од бибер.

  Agrobot
  Потребно е:
  • свежо мелен бибер (1 кафена лажичка)
  • мед (1 кафена лажичка)
  • 2 dl вода

  Подготовка:

  Истурете мед и бибер во чаша и прелијте ја со топла вода. Потребно е убаво да се измеша да се соедини и да се растопи медот. Оставете да отстои 10 минути, па повторно промешајте.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пијте во неколку лесни голтки, а можете да пиете и по две шолји дневно. Ова ќе биде доволно за да се запре кашлицата и да се зголеми искашлувањето.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img