Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт за маринирани тиквички

  Рецепт за маринирани тиквички

  Agrobot

  Маринирани тиквички се совршен прилог за риба или месо, додаток на која било салата или одличен прилог за предјадење како ролати со свежо сирење или хумус.

  Освежителни, миризливи и малку зачинети, овие маринирани тиквички убаво ги воздигнуваат вкусовите во имагинативните сендвичи и одлично се вклопуваат со леб и скара.

  Најдобро од сè е што подготовката не е комплицирана и не одзема многу време.

  Состојки:

  petel baner

  3 средни тиквички
  2 лажички сол
  300 мл оцет
  250 мл маслиново масло
  5 чешниња лук
  2 лажички оригано
  2 лажички сушен магдонос
  1 лажичка чили или буковец

  Подготовка:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Компирите се лупат и се сечат што потенко, по можност со мандолина, па се посипува со половина лажица сол и се остава да отстои половина час.
  Во тенџерето истурете маслиново масло, излупени, цели чешниња лук, преостанатата сол, оригано, магдонос и чили снегулки. Загрејте на тивок оган, но не доведувајте до вриење. Оставете неколку минути на оган, а потоа извадете го лукот и оставете го на страна.
  Тиквичките исцедете ги од вишокот вода, па наредете ги парчињата во тегла и нежно притиснете ги со лажица. Прелијте ги со маринадата и во секоја тегла ставете по едно чешне лук. Чувајте ги теглите во фрижидер и оставете ги преку ноќ. Конзумирајте ги во рок од една недела.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img