Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

1.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

More
  домаАгро советиЕтерични масла во ветеринарната медицина

  Етерични масла во ветеринарната медицина

  Agrobot

  Употребата на есенцијални масла во ветеринарната медицина, без надзор на професионалец, може да биде многу штетна. Иако есенцијалните масла имаат лековито дејство, тие можат да бидат токсични ако се користат неправилно, односно ако не се разберат вистинската природа и причината за невидливите симптоми и ако фармаколошките ефекти на одредени масла се слабо разбрани.

  Важно е да се знае колку етерично масло може да се користи кај одредени животни. Има сè повеќе популарни книги за ароматерапија кои советуваат употреба на есенцијални масла денес најмногу во грижата за домашни миленици. Особено во лекувањето на хронични болести како што се анемија, емфизем и слично. Некои автори не се двоумат да препорачаат орална употреба на есенцијални масла.

  Иако се покажа дека тие се ефективни, тие не треба да се даваат без ветеринарен надзор. Тие исто така треба да имаат добро познавање на фармаколошките ефекти на есенцијалните масла. За разлика од луѓето, животните се почувствителни на мириси бидејќи повеќето животни живеат во свет на мириси. Исто така, постои голема разлика помеѓу човечката кожа, која е многу подебела (6 до 8 клетки) од животинската кожа (2 до 3 клетки). Исто така, постојат големи разлики во апсорпцијата, метаболизмот и елиминацијата на есенцијалните масла кај животните.

  petel baner

  Масло против артритис

  Остеоартритисот е примарна причина за хронична болка кај кучињата и се јавува во повеќето случаи кај постарите кучиња. Знаците на артритис кај кучињата вклучуваат вкочанетост при стоење или лежење, куцање, замор и заостанување при одење или одбивање да се качуваат по скали. Важно е да се препознаат знаците на артритис кај кучињата и да се започне рано со третман, односно да се забави прогресијата и да се помогне да се зачува квалитетот на животот на вашето домашно милениче.

  Состојки на маслото против артритис :

  • 20 ml масло од семки од грозје;
  • 5 ml масло од сусам;
  • 3 капки лаванда;
  • 1 капка рузмарин;
  • 1 капка камилица;
  • 1 капка ѓумбир.

  Убаво измешајте ги маслото од семки од грозје и маслото од сусам, па додадете ги есенцијалните масла. Потоа нежно свртете го шишето нагоре и надолу. Ставете една или две капки од оваа смеса на вашата дланка и нежно масирајте ја смесата на погодениот зглоб со врвовите на прстите додека целосно не се впие.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Препаратот не смее да се користи подолго од 6 недели кога е неопходно да се направи пауза од најмалку три недели. Овој тип на третман мора да биде дополнет со правилна исхрана и хомеопатски препарати, но задолжително консултирајте се со ветеринар пред да донесете каква било одлука.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img