Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.9 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Домашно маскарпоне сирење

  Рецепт: Домашно маскарпоне сирење

  petel baner

  Маскарпоне e крем сирење направено од кравјо млеко. Може да се користи свежо, како и за подготовка на разни сосови и креми за торти и колачиња.

  Маскарпоне е кремасто, слатко, со богат и претставува најважната состојка во популарниот колач тирамису и многу други колачи.

  Потребни состојки:

  1,5 литри млеко

  300 гр кисела павлака

  лажичка морска сол

  исцеден сок од два лимона

  Загрејте го млекото, павлаката и солта на среден оган и често мешајте за да не загори. Не дозволувајте смесата да зоврие, туку само загревајте ја на приближно 90 степени. Треба да биде за околу 15 минути.

  agrounik

  Додадете сок од лимон и промешајте полека. Тргнете го тенџерето од оган и оставете да стои околу пет минути. Комбинацијата на киселина и топлина ќе предизвика коагулација на млекото, така што ќе ги оддели цврстата маса и сурутката.

  Ставете густа цедалка и брз неа газа, полека истурете ја мешавината од сурутка. Оставете да отстои 20-тина минути и повремено исцедете ја сурутката.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Смесата треба да биде добро стисната и по можност да биде закачена на нешто, за да може вишокот на течност да излезе од неа. Најдобро е да стои така најмалку 10 часа. Ова домашно маскарпоне може да стои во фрижидер до четири дена.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img