Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

1.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

More
  домаАгро ЗабаваДржавен тракторски натпревар во Кавадарци

  Државен тракторски натпревар во Кавадарци

  Agrobot

  Во среда во Кавадарци ќе се реализира Државен тракторски натпревар за средношколци.

  Целта на овој натпревар е ученици да се стекнат со практични вештини врз основа на теоретската и практичната наобразба што ја стекнале во текот на школувањето.

  Натпреварот е признат од МОН и Центарот за средно стручно образование и обука, а учество ќе земат вкупно околу 130 ученици, 55 професори ментори. Како претседатели на секоја поединечна дисциплина ќе бидат вклучени и универзитетски професори од Штип и од Скопје.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  – Во организација на здружението на земјоделски и шумарски училишта на Македонија, Тера-Фитон-Анимал и нашето училиште што постои 67 години, го организираме 51 државен тракторски натпревар. Во натпреварот учество ќе земат 10 земјоделско – ветеринарни и шумарски училишта со нивните професори и ментори. Учениците ќе се натпреваруваат во шест дисциплини. Вешто возење и управување со трактор со категории машки и женски, препознавање на семиња и плевели. Коски и органи кај домашни животни, калемење на овошки, аранжирање на цветни аражмани и органско земјоделско производство, Ефремчо Николов, професор во кавадаречкото Средно земјоделско – шумарско училиште „Ѓорче Петров”.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img