Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

11.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаситеРецепти со мед

  Рецепти со мед

  Agrobot

  За медот не треба ништо повеќе да се зборува од тоа што досега го знаеме или сме го слушнале. Во продолжение неколку рецепти со мед.

  Каша за деца

  • 2 банани
  • 3 портокали
  • 1 голема лажица. багремов мед
  • 5-7 големи лажици мелени бисквити

  Првенствено за децата, оваа каша е толку убава (и здрава) што е добро прифатена од сите возрасни групи како здрав и хранлив десерт, појадок или ужина. Исечкајте ги бананите и прелијте ги со сок од портокал. Додадете мед и бисквити. Прилагодете ја количината на бисквити во зависност од тоа дали сакате потечна или цврста смеса.

  Подготовка за спречување на анемија

  • 0,5 кг цвекло
  • 150 гр мед
  • Сок од лимон
  • Вода по потреба

  Цвеклото тенко излупете го и исечкајте го, додадете мед, вода и сок од лимон. Додаваме сок од лимон за да го подобриме вкусот и витамин Ц. Се меша со миксер со дрвена лажица или се обработува со соковник Сокот се пие малку по малку во текот на денот во количина од 0,2 до 0,5 дл.

  Најдобрата маринада за месо

  • 1 голема лажица багремов мед
  • сок од еден лимон
  • 3-4 чешниња лук
  • 2 иситнети ловорови листови
  • малку рузмарин, сол, бибер, масло, црвен пипер по желба

  Месото премачкајте го со маринада и оставете го да отстои околу 2 часа

  petel baner

  Мед со билки

  Мешавините се погодни за разни маринади од месо или риба, може да се комбинираат по желба и вкус. Некои од зачините може да бидат: лук, млад кромид, магдонос, копар, бибер (црна, зелена, црвена, шарена, кајен пипер) во зрно, ловоров лист, рузмарин, лимон…

  Подготовка за подобро варење

  • 1 чаша мелено ленено семе
  • 10-15 сечкани сливи (по желба може да се додадат и суви смокви во ист сооднос со сливите)
  • 400 гр мед

  Сите состојки измешајте ги со лажица за да добиете тестена смеса. Консумирајте 3 пати на ден пред јадење, по една кафена лажичка.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Подготовка за зајакнување на имунитетот

  • 300 гр мелен полен
  • 300 гр мед

  Сите состојки измешајте ги со лажица за да добиете тестена смеса. Консумирајте 2-3 лажички. дневна подготовка растворена во чаша сок, чај или растворена директно во уста.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img