Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Friday, June 14, 2024

More
  домаАгро ВестиАвстралиски мерино

  Австралиски мерино

  petel baner

  Австралиското мерино е најпознатата раса овци за производство на најквалитетна волна во Австралија, бидејќи сочинува над 75% од вкупниот број овци кои денес се одгледуваат во Австралија.

  Оваа раса овци потекнува од шпанскиот Мерино. Планираната селекторска работа во долги серии години, во услови на поволна клима и исхрана, создаде раса која по своите карактеристики се разликува од европските и американските типови на мерино раси.

  agrounik

  Австралиското мерино, покрај неколку набори на вратот (2-3), има и помали кожни набори на телото и во пределот на коренот на опашката. Според грубата волна може да се подели на три вида:
  • фина волна со дебелина на влакна од околу 20 микрони,
  • средно фина со дебелина од околу 23 микрони,
  • груба волна со дебелина на влакна од околу 26 микрони.

  Телесната тежина на возрасните овци е 45-55 kg, а овните 70-90 kg. Годишниот принос на неизмиената овча волна е 6-8 кг, а на овните 8-10 кг. Приносот на волна е 40-45%.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Елитните овни можат да произведат над 20 kg волна годишно. Волната покриеност на овие овци е многу добра, бидејќи сите делови од телото се покриени со бела волна.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img