Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаАгро ЗабаваНамирници кои не смеат да се подгреваат

  Намирници кои не смеат да се подгреваат

  Agrobot

  Не секоја храна реагира добро на загревање, постојат намирници кои никако не се подгреваат, целосно им се менува составот така и стануваат штетни.

  За жал, загревањето на одредени видови јадење може да доведе до труење со храна или лошо варење. Еве неколку продукти што никогаш не треба да се загреваат:

  Пилешко

  Пилешкото и друга живина содржат одредена количина салмонела во нив, исто како и јајцата. Ова може да биде проблем при загревање во микробранова печка, особено, што не ги загрева сите делови од месото подеднакво. Ова значи дека некои делови од пилешкото се готват побрзо од другите. Па затоа е неопходно често да го вртите месото, така што топлината продира насекаде. Исто така, не се препорачува загревање на пилешкото поради поголемата количина на протеини во него. А кога повторно ќе се загреат, протеините се распаѓаат поинаку и можат да создадат стомачни проблеми.

  Ориз

  Како се чува оризот по готвењето е поважно од загревањето, се вели во извештајот на Агенцијата за стандарди за храна. Ако се чуваат на собна температура, во спорите може да се создадат токсини, што предизвикува повраќање или дијареа, а нивното загревање нема да се ослободи од нив.

  Компир

  Проблемот со загревањето не е толку голем како што е со оризот, како го чувате кога го готвите. Ако го оставите да се излади на собна температура, и не го ставате во фрижидер, може да дојде до формирање на бактерии Clostridium botulinum. Односно ботулизам, особено ако компирот е покриен со фолија, па кислородот не може да стигне до него. Со загревање на компирот, бактериите не се убиваат, па мора да го отстраните штом ќе се излади.

  petel baner
  Печурки

  Печурките содржат протеини кои лесно се уништуваат од ензими и микроорганизми. Ако не се чуваат правилно, лесно се расипуваат и можат да предизвикаат стомачни заболувања по загревањето. Ако се чуваат во фрижидер не подолго од 24 часа, нема да биде проблем да се загреат печурките на препорачана температура од 70 ° С.

  Спанаќ и друг лиснат зеленчук

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Спанаќот и другиот лиснат зеленчук може да имаат многу висока содржина на нитрати, во зависност од тоа каде се одгледува зеленчукот. Нитратите сами по себе се безопасни. Но можат да се претворат во нитрити, а потоа во нитрозамини, од кои некои се канцерогени. Ова влијае на способноста на крвотокот да носи кислород, а помалите деца развиваат нарушување познато како синдром на сино бебе. Затоа Комисијата ве советува да не го загревате спанаќот на кој било начин откако ќе го подготвите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img