Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиФранцуската влада би можела да ја оданочи прехранбената индустрија поради високите цени

  Француската влада би можела да ја оданочи прехранбената индустрија поради високите цени

  petel baner

  Француската влада би можела да ја оданочи прехранбената индустрија доколку нејзините претставници одбијат да преговараат за намалување на цените.

  Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер рече дека производителите на храна остваруваат големи профити и треба повторно да преговараат со трговците на мало, објави Ројтерс.

  Цените на храната пораснаа во Франција бидејќи претставниците на прехранбената и малопродажната индустрија се договорија за просечно зголемување на цената од 10 отсто во март.

  Agrobot

  Тогаш двете страни се согласија дека поскапувањето на храната е неопходно поради зголемените трошоци за производство.

  – Доколку производителите на храна не се вратат на преговорите, ќе ги искористиме сите мерки што ни стојат на располагање, вклучително и даноците, за враќање на неправедно стекнатите профити платени од потрошувачите – рече Ле Мер.

  Цените на храната во Франција се зголемени за 14,9 отсто во април во однос на истиот месец лани, соопшти францускиот национален институт за статистика и економија „ИНСЕЕ“.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Француската влада е незадоволна бидејќи цените на храната се уште се високи и покрај намалените цени на суровините што се користат во производството, наведува Ројтерс.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img