Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро ВестиСловачка ја укина забраната за увоз на жито од Украина

  Словачка ја укина забраната за увоз на жито од Украина

  petel baner

  Словачка ја укина едностраната забрана за увоз на жито и други земјоделски производи од Украина, што ја усвои во април.

  Министерот за економија на Словачка, Карел Хирман во петокот по одлуката на владината седница го потпиша указот со кој забраната престанува да важи.

  Одлуката беше донесена на последната седница на конзервативно-популистичката малцинска влада на премиерот Едуард Хегер.

  Во понеделник, претседателката Зузана Чапутова има намера да назначи влада составена од јавни службеници кои ќе управуваат со земјата наместо него.

  На владата на Хегер и беше изгласана недоверба во декември минатата година, и оттогаш тој ја извршува функцијата привремен премиер.

  Словачка на 17 април воведе привремена забрана за увоз на голем број земјоделски производи од Украина . Со цел да го заштити сопствениот земјоделски сектор.

  Списокот на забранети стоки вклучува шеќер, добиточна храна, семиња, хмељ, лен и коноп. Сурово и преработено овошје и зеленчук, вино и други алкохолни производи и мед.

  Сепак, транзитот на оваа стока во други земји беше дозволен.

  agrounik

  Другите земји-членки на ЕУ кои граничат со Украина исто така го блокираа увозот на голем број украински земјоделски производи.

  Земјоделците се пожалија на огромна украинска конкуренција откако беа укинати увозните давачки.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Министерството за земјоделство во Братислава, независно од забраната за увоз, веќе нареди на 14 април да се забрани увозот на 1.500 тони украинско жито. Бидејќи во него се пронајдени пестициди.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img