Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро ВестиПтичји грип кај дивите птици во Бразил

  Птичји грип кај дивите птици во Бразил

  Agrobot

  Најголемиот светски извозник на пилешко, Бразил, за прв пат потврди случаи на птичји грип, но само кај диви птици.

  Два случаи се откриени кај диви птици и нема потреба да се активира забрана за увоз на бразилски производи од живина според упатствата на Светската организација за здравје на животните (OIE), според бразилската влада.

  Вирусот на птичји грип може да убие цели јата птици и да предизвика загуби на земјоделскиот сектор.

  Извозот на пилешко во Бразил се зголеми за 27 отсто минатата година на 9,76 милијарди долари. Бидејќи другите земји беа погодени од глобалното ширење на вирусот, но јужноамериканската земја никогаш претходно не забележала случај.

  petel baner

  Бразилската влада го потврди откривањето на подтипот Х5Н1 на вирусот на грип кај две морски птици во близина на брегот на југоисточната бразилска држава Еспириту Санто.

  Главните држави за производство на живина во Бразил се на крајниот југ и централно-западниот дел. Сепак, Еспириту Санто е трета по големина држава во Бразил која произведува јајца, според лобито за месо АБПА. Јајцата не ги извезува, туку ги продава на домашниот пазар.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Министерството за земјоделство посочи дека бидејќи случаите биле откриени кај диви животни. Статусот на Бразил „како земја без птичји грип“ не бил засегнат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img