Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Sunday, June 23, 2024

More
  домаАгро ВестиРаботници од Индија ќе работат во земјоделството и млечниот сектор

  Работници од Индија ќе работат во земјоделството и млечниот сектор

  petel baner

  Пристигнаа странски работници од Индија кои ќе работат во млечниот сектор и земјоделството.

  Претседателот на Собранието на Организација на работодавачи, Ангел Димитров за МИА потврдува дека работници од Индија се пристигнати на фарма и во млекара во Свети Николе.

  Станува збор за ниско квалификувана работна сила. Димитров посочува дека сопственикот на млекарата и фармата е задоволен од работниците од Индија.

  agrounik

  За нив има обезбедено сместување, храна, плата, здравствени прегледи, визи и тоа се едни од условите, за овие работници да дојдат и работат во овој сектор.

  -Пополека почнува да се примаат работници од странство, има во земјоделството, кај нас на пример има дојдено во млечната индустрија од Индија, во градежништото веќе одамна има работници од Турција и Далечниот Исток.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  -Мислам дека овој процес во иднина ќе биде многу јак, затоа што се појавуваат многу основани Агенции, кои сакаат со тоа да се занимаваат и тоа да им биде бизнис, вели Димитров.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img