Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт за домашен ликер од јагоди

  Рецепт за домашен ликер од јагоди

  petel baner

  Еден од начините да го конзервирате вкусот на вечна пролет и во зимските денови, или секогаш кога ќе бидете расположени за интензивирање на доживеаните искуства е овој неодолив ликер.

  Овој домашен ликер можете да го пиете во добро друштво или додека се релаксирате.

  Потребни сосотојки:

  agrounik
  • 800 гр јагоди
  • 1 литар вода
  • 650 гр шеќер
  • 1 литар џин

  Приготвување:

  Исчистете и измијте 800 грама јагоди. Исечете ги поголеми јагоди на четвртини, а помалите на половинки. Ставете еден литар вода во тенџере, додадете 650 грама шеќер, сецканите јагоди и варете додека не зоврие на умерен оган. Кога врие, додадете еден литар ракија и варете додека не зоврие.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кога ќе почне да врие, тргнете го од оган, покријте го тенџерето и оставете го да отстои 24 часа. По 24 часа, измешајте па процедете и сипете го ликерот во шишиња.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img