Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

37.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЛековити својства на маслото од кантарион

  Лековити својства на маслото од кантарион

  petel baner

  Маслото од кантарион се добива од истоименото растение кое е повеќегодишна билка. Кантарионот цвета од мај до септември, но најмногу во текот на јули, а неговите цветови се со жолта боја.

  Станува збор за едно од најраспространетите лековити растенија. Популарноста на кантарионот меѓу народот се должи на неговите антибактериски, антивирусни и антигабични својства.

  Маслото од кантарион е богато со хиперицин, танини и флавоноиди кои имаат антивоспалително дејство. Освен тоа, уште од античко време кантарионот се користи како лек за зараснување на раните.

  agrounik
  Маслото од кантарион помага при:
  • рани
  • изгореници од прв степен
  • воспаление на јајниците
  • вагинални инфекции (габични и вирусни инфекции, вклучувајќи ХПВ и херпес)
  • хемороиди
  • проширени вени
  • стрии, лузни и акни
  • чирови
  • воспаление на мускулите

  Маслото од кантарион е ефикасен лек и во случај на ревматизам и ишијас. Важно е да се напомене дека ова масло е одличен лек за разни женски проблеми како што се цисти, воспаление на јајниците и габи.

  Доволно е да користите тампон кој е натопен во масло од кантарион и да ја повторите постапката доколку сè уште чувствувате болка. Освен тоа, можете да најдете и вагиналети со масло од кантарион.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Покрај тоа, во случај на хируршки третман на рак на дојка како и за заздравување на раните по завршувањето на операцијата, лекарите препорачуваат употреба на масло од кантарион.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img