Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро колумна5 ПРИЧИНИ ЗА СИВО ГНИЕЊЕ НА ЈАГОДИ

  5 ПРИЧИНИ ЗА СИВО ГНИЕЊЕ НА ЈАГОДИ

  petel baner

  5 ПРИЧИНИ ЗА СИВО ГНИЕЊЕ НА ЈАГОДИ

  Предизвикувачкиот агенс на сивото гниење на јагодите е мувлата габа Botrytis cinerea (botrytis grey). Добро презимува во растителни остатоци и почва, по што формира спори кои лесно се носат со ветер и влага.

  Главните причини за неговиот развој вклучуваат:

  1. Висока влажност на воздухот.
  2. Преку наводнување или долги врнежи од дожд.
  3. Ниски температури на воздухот и почвата.
  4. Недостаток на вентилација и доволен проред меѓу корењата.
  5. Директен контакт на јагодите со почвата.

  Болеста се развива брзо и не е безбедно да се бориме со неа во периодот на плодот со помош на хемикалии.

  Габата ги напаѓа цветот и плодот во сите фази на развојот. Може да се појави на листот, дршката, цветните пупки и на стеблото. Особено се осетливи плодовите кои лежат на земја или на друга влажна подлога, или се во допир со други заразени плодови. Заразените плодови бргу гнијат, добиваат кафеава боја и на површината се појавува сива пепелава превлака. Оваа болест е силно изразена при влажни услови.

  Во овој момент, можете да го запрете ширењето на инфекцијата само со рачно собирање на оштетените делови од јагоди или народни методи на обработка кои се сметаат за понежни и безопасни.

  Наесен, по бербата, грмушките се прскаат со силни хемикалии кои гарантирано ќе се ослободат од габични заболувања.

  Важно! При употреба на фунгициди, неопходно е да се набљудува дозата и зачестеноста на третманите.

  agrounik

  5 ПРИЧИНИ ЗА СИВО ГНИЕЊЕ НА ЈАГОДИ

  Јадете свежи јагоди во текот на целата година – Рецепт без готвење или хемија

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Нега на јагоди после бербата

  Седум совети за висок принос на јагоди

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img