Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаситеМајоран – зачин на љубовта и повеќенаменски лек

  Мајоран – зачин на љубовта и повеќенаменски лек

  petel baner

  Мајоран – зачинско и лековито растение кое на јадењата им дава специфична арома. Има посебен и пријатен мирис, а вкусот е топол, ароматичен и горчлив. Не е бара многу, а се одгледува на отворено или во саксија.

  Растение од јужните предели, па затоа овде се одгледува како едногодишно, бидејќи не поднесува добро мраз и студ. Велат дека тоа е зачин на љубовта. Се верувало дека растението содржи љубовни магии, а младите жени го носеле како круна, која требала да донесе многу деца во семејството.

  По вкус, многу наликува на ориганото, со тоа што мајоранот има горчливо-сладок вкус и малку цветен мирис, додека ориганото е многу поинтензивно. Кога зборуваме за него како зачин, тој секогаш се однесува на слаткиот мајоран. Многу често се користи во медитеранската кујна. Одлично оди со разни видови месо (најдобро со јагнешко и пилешко), како и јадења со зеленчук.

  Кога се користи свеж е многу поинтензивен, а ако се готви подолго ја губи аромата. Затоа на крајот од готвењето се користи свеж, а на почетокот како сув зачин. Важно е да знаете дека сушениот има многу посилна арома отколку кога е свеж.

  Мајоран и лековитост

  Не е само зачин, туку и лековито растение. Го препорачале Хипократ и Парацелзус, а и е добро познат на народната медицина. Сите надземни делови од растението се лековити, а се берат во моментот на цветање.

  Чајот се користи за болки во грлото (за исфрлање на секретот), како и за поттикнување на потење, што е важно во случај на треска. Често се користи во ароматерапијата за да се намали воспалението на синусите, главоболките, мигрените, како и болести како металоиди и гадење. Може да им помогне на жените да ги регулираат нередовните менструални циклуси.

  Посилните дози имаат смирувачки и антидепресивен ефект, обезбедувајќи малку еуфорично расположение. Има антисептички својства, се користи како состојка во лосиони и креми, што ги штити раните од воспаленија и тетанус. Во козметичката индустрија се користи во препарати за нега на нечиста и мрсна кожа. Ова е само дел од широкиот спектар на ефекти на мајоран врз нашето здравје.

  Потенцијални несакани ефекти

  Трудниците и доилките не треба да го земаат бидејќи делува на различни репродуктивни органи и менструација, а може да предизвика и проблеми со згрутчување на крвта.

  Краток водич за одгледување

  Мајоранот е лесен за одгледување и одличен избор за почетници. Може да порасне од 20 до 40 см. Има влакнести лисја во форма на срце и тенко стебло. Цветовите се бели и розово-црвени. Цвета во јули и август. За лекот се собираат листовите и горните цветни делови на растението.

  Сака богата, хумусна и растресита почва, неутрална или слабо кисела. На повисоки надморски височини не вирее добро. Сака многу топлина и сончева светлина. Сеидбата се врши во пролет, по првите мразови. Расте бавно, па можеби ќе сакате да започнете со млади растенија наместо да сеете. Садниците се садат кога растенијата се високи 6-7 см. Мајоран е благодарен жител на градината бидејќи привлекува добри инсекти. Ако се одгледува на отворено, растојанието меѓу редовите е околу 20 cm, а меѓу редовите е околу 50 cm.

  Добро расте во саксии, со додавање на неколку сантиметри компост. Прихранувањето може да се направи со ѓубриво растворливо во вода. Влагата на почвата треба да се проверува на секои неколку дена и да се наводнува кога горниот сантиметар од почвата е сув.

  agrounik

  Листовите се берат 4-6 недели по садењето. Не заборавајте да ги исечете растенијата кога ќе се појават пупки за да се обезбеди континуиран раст.

  Мајоран наместо тутун

  Мајоранот е билка со сладок мирис, која е препознаена и како билка за пушење, а е вклучена во билните мешавини. Главно ја има улогата на потпора на текстурата во билните мешавини, кои најчесто се користат за одвикнување од пушење.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Важна забелешка:  Употребата на лековити растенија и делови од лековити растенија е информативна. Доколку имате здравствени проблеми, задолжително прво консултирајте се со вашиот лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img