Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЗдрав овошен сладолед

  Здрав овошен сладолед

  petel baner

  Ова е брз, евтин и здрав сладолед. Подготовката е едноставна, а резултатот совршен.

  Овој сладолед можете да го послужите заедно со овошна салата, палачинки, шлаг или самостојно прелиен со чоколадо.

  Состојки (за една порција од 4 топчиња):

  1 банана  

  Јагоди или малини, цреши …

  3 лажици густ јогурт (грчки јогурт)

  Подготовка:   

  agrounik

  Замрзнете ја бананата и јагодите, потоа извадете ги од ладилникот и оставете неколку минути да омекнат. Со рачен миксер измиксирајте ги јагодите и бананата се додека не се добие густа паста. Додадете три лажици јогурт и повторно миксирајте. Ставете го сладоледот во сад, поклопете го и сместете го во ладилник.

  Совет:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бројот на производите може да биде произволна, по ваша желба. Исто тако во сладоледот можете да додадете шеќер доколку сакате. Основата на овој сладолед е бананата, а останатите состојки можете сами да додавате – рендана чоколада, кокос, кекс, разновидно овошје.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img