Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро ВестиКаде има најмногу коњи во светот? 

  Каде има најмногу коњи во светот? 

  petel baner

  Пред 60 години имало по еден коњ на секој 15-ти човек. Како село од, на пример, 1500 жители да има 100 коњи.

  Соединетите Американски Држави имаат најголем број коњи во светот денес. Според податоците од 2021 година, таму ги има 10,66 милиони, објави World of Fatcs на својот Фејсбук, врз основа на податоците од Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО). 

  Мексико е на второ место (6,4 милиони), Бразил е трет (5,77 милиони), Монголија е четврта (4,32 милиони), а Кина е петта со 3,72 милиони. 

  Екс Ју во топ 15

  Во едно многу интересно видео можеме да видиме како таа бројка за одредени земји се менувала од година во година, почнувајќи од далечната 1962 година. Во тоа време, поранешниот СССР беше на прво место со речиси 9,4 милиони коњи. Кина тогаш имаше 6,26 милиони, Бразил 4,55, Мексико 4,16, а Аргентина 3,85 милиони.

  Меѓу првите петнаесет земји беше поранешна Југославија, која во 1962 година имаше 1,22 милиони коњи, заземајќи го 13-то место. Според пописот од 1961 година, во тоа време имало 18,55 милиони жители, што значи дека секој 15-ти човек имал коњ. Тоа е како село со, на пример, 1.500 жители со 100 коњи. 

  80-тите повеќе не беа на топ листите

  Во следните години тој број почна да опаѓа, па во 1972 година имаше нешто помалку од милион. Во 75 година паднал под 900 илјади за во 1979 година под 700 илјади, а конечно во 1980 година беше нешто повеќе од 600 илјади. По таа година, поранешната земја испадна од ова рангирање. 

  agrounik

  Интересно е што во 1962 година САД имаа 179 милиони жители и само 2,12 милиони коњи. Значи, имала десет пати повеќе жители од Југославија, но не и двојно повеќе коњи. 

  Погледнете го видеото за да видите како изгледаат промените во текот на 60 години: 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  https://www.facebook.com/watch/?v=1207458706639611

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img