Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Печени млади компири со сенф и рузмарин

  Рецепт: Печени млади компири со сенф и рузмарин

  petel baner

  Почна сезоната на млади компири, а овој рецепт дефинитивно ќе ве воодушеви вас, но и вашите најблиски.

  Лесен рецепт за ароматични печени млади компири кои се одличен прилог со пилешко месо, бифтек или јунешко месо.

  Потребни состојки:

  • млад компир – количина по потреба
  • морска сол – по вкус
  • бибер – по вкус
  • маслиново масло
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица мед
  • рузмарин

  Начин на подготовка:

  Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени. Измијте ги компирите и исушете ги, а тавата обложете ја со хартија за печење.

  Пресечете ги компирите на половина (ако се поситни) или на четвртини (ако се покрупни), ставете ги во тавата, посолете ги и зачинете со бибер.

  Од гранчињата извадете ги игличките рузмарин, исечкајте ги ситно и ставете ги врз компирите.

  agrounik

  Во посебна чинија измешајте сенф, мед и маслиново масло и со ваквата смеса прелијте ги компирите, а потоа сето тоа добро измешајте го (најдобро со раце за да се нанесе смесата рамномерно).

  Ставете го компирот во рерна и печете околу 45 минути (зависи од јачината на рерната). По 25 минути, промешајте го малку компирот и вратете го во рерна.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Готовиот компир послужете го додека е топол како прилог.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img