Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваНајскапата крава во светот е од расата Нелоре

  Најскапата крава во светот е од расата Нелоре

  petel baner

  Гомемата бела крава неодамна беше продадена на аукција во Бразил за неверојатна цена, соборувајќи ги сите рекорди. Станува збор за крава од расата Нелоре, која е најбарана во светот.

  Имено, една третина од сопственоста на кравата со необичното име Viatina-19 FIV Mara Imóveis е продадена на аукција за 1,44 милиони долари, со што нејзината вкупна вредност достигна 4,3 милиони долари.

  Половина сопственост на 4,5-годишна крава продадена во 2022 година за околу 800.000 долари.

  Оваа раса крави се карактеризира со светло бело крзно и грпка на грбот. Исклучително се отпорни на високи температури, во кои значајна улога има крзното што ја рефлектира светлината. Како и двојно поголемите потни жлезди и 30 отсто побројни потни жлезди во споредба со другите европски раси.

  agrounik

  Тие потекнуваат од Индија, а го добиле името по индискиот регион Нелоре во државата Андра Прадеш.

  Кравите Нелоре се неверојатно издржливи и отпорни на инфекции. Расата лесно се размножува, а на телињата им е потребна минимална човечка помош.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Инаку, во Бразил има околу 167 милиони говеда од оваа раса, што сочинува 80 отсто од вкупниот број крави во земјата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img