Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Лесен и брз леб од тиквички

  Рецепт: Лесен и брз леб од тиквички

  petel baner

  Освен што се многу вкусни, тиквичките се здрави и богати со витамините Б и Ц, како и калиум.

  Тиквичките може да се подготват на многу начини, но од нив може да се направи и многу вкусен леб, што може да биде одлична замена за обичниот леб.

  Ова е рецепт за брза подготовка леб со тиквички.

  Потребни состојки:

  2 поголеми тиквички

  2 јајца

  350 гр. брашно

  150 гр. масло

  150 гр. фета сирење

  1 мала лажичка прашок за пециво

  сол и бибер

  Начин на подготовка:

  Излупете ги и изрендајте ги тиквиците и оставете да отстојат малку, а потоа добро исцедете ги. Ставете ги во сад, а потоа додадете ги останатите состојки. Прво јајцата, а потоа брашното и маслото, фета сирењето и прашокот за пециво.

  agrounik

  На крајот, додадете малку сол и бибер и измешајте добро.

  Ставете ја смесата во калап за печење леб, а одозгора наросете сусам или ленено семе. Печете на 180 степени, околу 40 минути, додека не добие убава, златна боја.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Оставете го лебот да се олади, а потоа можете да уживате во неговиот вкус.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img