Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваСЗО предупредува: Птичјиот грип кај мачките во Полска може да се пренесе...

  СЗО предупредува: Птичјиот грип кај мачките во Полска може да се пренесе на луѓето

  petel baner

  СЗО – Светската здравствена организација информираше дека десетици мачки во Полска се заразени со птичји грип.

  Според СЗО постои ризик вирусот во Полска да се пренесе на луѓето, иако тоа засега не е регистрирано.

  Кон крајот на минатиот месец, полските власти ги известија претставниците на СЗО за невообичаената смрт на повеќе од 45 мачки во 13 региони на земјата. Тестирањето минатата недела покажа дека 29 од тие мачки биле заразени со вирусот Х5Н1.

  Во соопштението се наведува дека ова е првпат да се забележат толку голем број заразени мачки на толку голема површина во една земја.

  СЗО соопшти дека ризикот луѓето во Полска да бидат заразени со птичји грип е „низок“ до „умерен“ за тие кои биле во контакт со мачките. Вклучително и сопствениците на мачки и ветеринарите.

  agrounik

  Од минатата година, властите во 10 земји пријавија појава на птичји грип кај цицачи. Вклучително и одгледувани куни во Шпанија, фоки во САД и морски лавови во Перу и Чиле.

  Од јуни, најновата варијанта на Х5Н1 е пријавена кај птиците и другите животински видови во Азија, Африка, Европа и Америка. СЗО соопшти дека од 2020 година во светот се пријавени десет случаи на заразување кај луѓето.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Научниците се загрижени дека зголемениот број случаи на Х5Н1, особено кај животните кои имаат контакт со луѓе. Може да доведе до мутирана верзија на вирусот што лесно може да се шири меѓу луѓето, предизвикувајќи уште една пандемија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img