Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиЛубениците поскапеа на светските берзи за 49% 

  Лубениците поскапеа на светските берзи за 49% 

  petel baner

  По стабилната летна просечна цена на лубениците од 2018 до 2022 година, од средината на јуни до средината на јули 2023 година, цените на лубеницата се зголемија за 49%.

  Оваа вест ја објави глобалниот провајдер за податоци за цените Mintec, на 17 јули.

  Mintec укажува дека „најновата анализа открива огромен број фактори кои придонесуваат за овој пораст на цените. Временските обрасци, прекините во синџирот на снабдување, транспортните трошоци и променливите барања на потрошувачите одиграа улога во флуктуирачките цени на лубеницата“.

  agrounik

  Во последните 30 дена, просечната цена на лубеницата се искачи на 5,44 долари. Што е значителен скок од 3,60 долари забележани во истиот период минатото лето.

  Оваа впечатлива ескалација доаѓа како остар контраст со релативно стабилната цена на лубениците во претходните лета. Што покрена прашања и ги подгрева шпекулациите меѓу пазарните аналитичари.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Податоците на Mintec покажуваат дека помеѓу 2018 и 2022 година, цените на лубениците се движеле во просек помеѓу 3,35 долари, во 2018 година и 3,91 долари во 2019 година. После тоа, просеците биле уште поконзистентни и биле 3,75 долари, 3,73 долари, 3,63 долари и 3,60 долари во последователните години.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img