Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро советиКое е најдоброто време за наводнување на растенијата во лето

  Кое е најдоброто време за наводнување на растенијата во лето

  petel baner

  Растенијата бараат посебна нега и грижа во текот на летните денови за кои се карактеристични и високите температури.

  Меѓу градинарите постои мислење дека во текот на летото, растенијата треба да се наводнуваат пообилно и поретко, не премалку и премногу често.

  Без разлика дали вашите растенија се едногодишни или повеќегодишни, обидете се да ги полевате наутро за време на високите температури.

  Утринското наводнување им дава на корените способност подобро да ја апсорбираат водата и им нуди на вашите растенија доволно влага за да го поминат денот без дополнителен стрес.

  agrounik

  Ако немате време наутро, сосема е прифатливо да ги наводнувате растенијата навечер. Тогаш само грижете се за наводнување директно во зоната на коренот, а не во лисјата.

  Кога станува збор за повеќегодишните растенија, тие имаат подлабок корен систем кој им овозможува да преживеат периоди на суша од една до друга сезона.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Исто така, растенијата ја апсорбираат водата преку корените, а не преку листовите, така што не мора да трошите вода на лисја кои изгледаат суви.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img