Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваКафе Арабика – Совршено растение за одгледување во вашиот дом

  Кафе Арабика – Совршено растение за одгледување во вашиот дом

  petel baner

  Кафето Арабика е доказ дека необичните растенија не мора да бараат премногу за успешно да се одржуваат.

  Кафе Арабика како внатрешен вид е хибрид прилагоден на внатрешни услови и успешно се одгледува во домовите. Од семето на кафето расте тенко стебленце со големи, сјајни листови. Овој грмушест вид најчесто може да се најде во саксии во облик на шолја и слично. Вака потсетуваат на контејнери во кои се чува кафе.

  Овој вид сака светли места, но никогаш директна сончева светлина. Позицијата во близина на прозорец со утринско сонце би и одговарала. Силното зрачење би довело до оштетување на листовите во форма на кафени дамки.

  Во природата, тој е широко распространет во тропските региони. Ова треба да се земе предвид кога се размислува за условите што ги бара.

  Кафето сака влага, па сигурно ќе ужива во повремено наводнување, а кога станува збор за потребите за вода, погрижете се почвата малку да се исуши помеѓу две полевања.

  За растението да даде цвет, а потоа и плод, треба да достигне зрелост од три години, но и да ги има сите потребни услови за раст и развој.

  Кафето е непогрешлив подарок за љубителите на кафе, но и за љубителите на необични растенија.

  agrounik

  Историја

  Кафе е род со низок раст кој припаѓа на семејството Rubiaceae. Откриен е пред околу илјада години, а се претпоставува дека потекнува од Етиопија. Интересно е да се забележи дека бобинките и листовите првично се користеле за закрепнување, а дури подоцна луѓето откриле дека можат да ги печат и мелат зрната и да направат пијалок од прав.

  Африканските номади мешале зрна кафе со животинска маст и зачини за да направат енергетски шипки или, од друга страна, варени листови и кора од бобинки за да добијат пијалок богат со кофеин, кој би им помогнал да издржат долги и исцрпувачки патувања. Во 15 век, суфиите правеле вино од кафе кое им помагало да останат будни за време на ноќната молитва, а на крајот на 16 век Арапите почнале да печат и мелат зрна и да варат кафе слично на денешното. Тајната се чувала долго време, а извозот на ова чудотворно растение бил строго забранет.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кафето стигнало во Европа преку илегални патишта и брзо станало омилено. По неколку стотици години стигна до сите страни на светот, прво како пијалок, а потоа како производ. Денес е еден од најпопуларните пијалоци во светот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро забава, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img