Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

13.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро ВестиМашки пилиња повеќе нема да мора да се убиваат - научниците најдоа...

  Машки пилиња повеќе нема да мора да се убиваат – научниците најдоа решение

  petel baner

  Машки пилиња повеќе нема да мора да се убиваат – Израелска лабораторија открила генетска особина поврзана со полот која го запира развојот на машки ембриони кратко време по несењето на јајцето.

  Седум милиони еднодневни машки пилиња се убиваат секоја година. Мелење, гушење и слични методи бидејќи не несат јајца или не се раса што произведува месо. Израелска лабораторија најде решение, објави Ројтерс.

  Решението во генетиката

  Д-р. Јувал Цинемон и неговиот тим открија генетска особина поврзана со полот која го запира развојот на машките ембриони кратко време по полагањето на јајцето.

  „Ги земаме јајцата и активираме генетска карактеристика користејќи изложување на сина светлина. Тоа веднаш предизвикува овие машки пилиња да престанат да се развиваат. Женките не ја носат оваа особина и се целосно негенетски модифицирани, како и потрошните јајца што ги несат“, објасни Цинемон.

  Agrobot

  Затоа, само женки излегуваат од јајцата. Неизведените машки јајца може да се користат за други цели како што е добиточната храна, објаснуваат тие.

  На пазарот веќе за две години

  Јарит Вајнберг , извршен директор на Poultry by Huminn, кој има лиценца за комерцијализација на истражувањето, сака да ја донесе технологијата во инкубаторите ширум светот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „Во напредни разговори сме со компании за генетика и нашата метода ќе се најде на пазарот во рок од две години. Тоа ќе реши голем проблем за индустријата“.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img