Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЗа што сè може да се искористи лушпата од банана

  За што сè може да се искористи лушпата од банана

  petel baner

  Лушпите од банана најчесто завршуваат во кантата за отпадоци, после јадењето на плодот. Но, откако ќе прочитате за што можете да ја искористите повеќе нема да ги фрлате.

  Лушпата од банана, може да ја употребувате во кујната, како средство за чистење, но и за растенијата во домот, еве на кој начин:

  Полирање на кожна галантерија

  Дали забележавте дека вашата кожна јакна, чевли или патики го изгубиле својот сјај? Лушпа од банана, која е богата со калиум што ја храни кожата, може да помогне во нејзино обновување. Оштетените кожни предмети можете да ги истриете со внатрешноста на лушпата од банана за да ги намалите гребаниците и да го вратите сјајот. Кога ќе завршите, избришете ја површината со крпа од микрофибер.

  Листови на растенија

  agrounik

  Прашина и нечистотија се акумулираат на лисјата на растенијата. Подобро е да се отстранат со лушпа од банана бидејќи текстурата и маслата во кората на ова овошје имаат благи абразивни својства и можат да се користат како средство за полирање.

  Враќање на сјајот на дрвените површини

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ако сте забележале дека дрвените површини во вашиот дом го изгубиле сјајот, бананите можат да помогнат во решавањето на овој проблем. Со прстите намачкајте малку банана на мебелот, а потоа избришете со крпа од микрофибер.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img